اخبار

نماینده ولی فقیه در استان همدان:

دفاع مقدس به معنای واقعی کلمه مقدس است

نماینده ولی فقیه در استان همدان تأکید کرد: دفاع مقدس به معنای واقعی کلمه مقدس است.
دفاع مقدس به معنای واقعی کلمه مقدس است

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، آیت‌الله حبیب اله شعبانی، نماینده ولی فقیه در استان   در مراسم  حلقه دوست که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن باغ موزه دفاع مقدس با حضور جمعی از مسئولین استانی و نویسندگان و پژوهشگران برگزار شده بود، با اشاره به رونمایی از 41 عنوان کتاب صوتی در حوزه ادبیات پایداری، اظهار کرد: رونمایی از کتا‌ب‌های صوتی حوزه ادبیات پایداری بسیار شایسته است. یکی از نکاتی که رهبر معظم انقلاب اخیرا در دیدار با جوانان مطرح کردند، مسئله جهاد تبیین بود. مقام معظم رهبری فرمودند «همه شما در عرصه تبیین ورود پیدا کنید». یکی از مصادیق این جهاد امروز در این عرصه و در فضایی که قرار گرفته‌ایم؛ تبیین واقعیت‌های دفاع مقدس و مجاهدت‌ها و رشادت‌ها است. اما در این فضایی که باید واقعیت‌ها را تبیین کنیم و به تعبیری مقاومت و پایداری که اتفاق افتاد را تبیین کنیم؛ چند مسئله را باید مدنظر قرار دهیم.
وی با اشاره به چرایی و فلسفه تبیین گفت: باید واقعیت‌های دفاع مقدس را استخراج کرده و آن را تحلیل و تبیین کرد تا از انحراف واقعیت‌ها جلوگیری شود و عوامل موفقیت کشف شود. خواندن این کتاب‌ها، فقط خواندن یک رمان برای سرگرمی نیست؛ به تعبیری کتابی داستانی، برای خواب جامعه نیست یا برای پر کردن اوقات فراغت جامعه. در این کشف و تبیین چند مسئله باید رعایت شود. کسانی که دست به قلم می‌گیرند و این فضاها را ترسیم می‌کنند و خاطرات را ضبط و پیاده می‌کنند باید چند مسئله را لحاظ کنند. نباید تصویرسازی‌های ذهنی نویسنده در این کتاب‌ها دخالت کند. گاهی یک کتاب می‌خواهد مسئله‌ای را تبیین کند، این تصویرسازی ذهنی افراد، یک فضای قدسی دست‌نایافتنی را ترسیم می‌کند.
امام جمعه همدان گفت: نباید اینگونه ترسیم کنیم که جوانان دوران دفاع مقدس، دیگر دست نیافتنی هستند؛ باید بگویم که اصلا اینچنین نیست که فضای دوران دفاع مقدس دست‌نایافتنی باشد. زمانی واقعیت‌ها را در کتابتان که تبیین می‌کنید و زمانی مخاطب شما آن را می‌خواند، نباید احساس کند این‌ها متفاوت بودند و اکنون دست‌نایافتنی هستند. نباید تصویرسازی‌ها به نحوی دور از واقعیت باشد. نباید یک فضای قدسی محض ترسیم شود که از فضای بشری فاصله داشته باشد. جوانان آن زمان از همین جوانان امروز بودند جوانانی که گاهی اوقات با نگاه به چهره آن‌ها، احساس می‌کنیم، نمی‌توانیم با آن‌ها کنار بیاییم، همین‌ها می‌توانند در این فضا ورود پیدا کنند. این‌ها بالقوه همان شهید سلیمانی‌ها هستند. در تصویرسازی‌های ما نباید تصویرسازی ذهنی دخالت کند. امانت‌داری مسئله بسیار مهمی است.
نماینده ولی فقیه در همدان تاکید کرد: نکته دیگر اینکه همانگونه که نباید در مسائل دفاع مقدس افراط شود باید تفریط هم نشود و واقعیت‌های آن به برخی از جنگ‌های بشری  تقلیل نیابد. جنگ در دنیا زیاد اتفاق می‌افتد و امروز برخی می‌خواهند دفاع مقدس را از جمله جنگ‌های‌ قدرت، بین دو کشور تقلیل دهند. دفاع مقدس به معنای کلمه مقدس است. در دفاع مقدس ما به معنای واقعی کلمه اخلاص  و جهاد به معنای واقعی آن، مطرح است.
شرایط استان همدان در ادبیات دفاع مقدس در سطح کشور بسیار خوبی است. نویسندگان بسیار خوبی داریم. رهبر معظم انقلاب از شهدای همدان اسم آوردند که نشان‌دهنده تلاش شما بوده است.

۱ آذر ۱۴۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید