اخبار

حسینی:

کتاب‌های الکترونیک جای کتاب کاغذی را گرفته‌اند

سید حمید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه، پژوهشگر و مروج کتابخوانی می‌گوید: واقعیت این است که کتاب و کتابخوانی دغدغه اصلی مردم نیست. حتی قفسه‌های فیزیکی کتاب هم از خانه‌ها در حال جمع شدن است و کتاب‌های الکترونیکی جایگزین شده‌اند.
کتاب‌های الکترونیک جای کتاب کاغذی را گرفته‌اند

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، حسینی در ویژه برنامه سفیر کتاب که به مناسبت هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان برگزار شده بود؛ اظهار کرد: برای اینکه کتاب به دغدغه تبدیل شود کار اینگونه پیش نمی‌رود که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را یک تنه به میدان بفرستیم تا هم امور مربوط به نشر کتاب را انجام دهد و هم کتابخوانی را ترویج کند و هم بر چاپ و نشر و ... نظارت کند!
این پژوهشگر با تأکید بر اینکه اینگونه، دغدغه‌مند کردن مردم نشدنی است، گفت: مگر اینکه همه ادارات و نهادها وارد میدان بشوند تا کتاب و کتاب‌خوانی به سپهر غالب فرهنگی جامعه ما تبدیل شود. حدود 20 سال است که در این عرصه فعالیت می‌کنم و شاهد زحمات این حوزه بوده‌ام، می‌دانم چون باقی سازمان‌ها همراهی نمی‌کنند، نتیجه قابل توجهی حاصل نمی‌شود.
حسینی افزود: رسانه ملی چقدر درباره کتاب و کتابخوانی برنامه جهت‌مند تهیه می‌کند؟ با این اوصاف به نظر نمی‌رسد بتوانیم شاهد حضور کتاب در خانه‌هایمان باشیم.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: باید بررسی کنیم کتاب‌هایی که اکنون نوشته می‌شود، چقدر با واقعیت‌های جامعه منطبق است؟ اغلب کتاب‌های که تالیف می‌شود کتاب‌های تکراری با محتوای بسیار ضعیف است. حال در مسئله علوم انسانی مسئله گیج کننده‌تر است؛ تولید محتوا در جامعه ما حقیقتا ضعیف است. فهرست را که نگاه می‌کنی انگار مطلب را فهمیده‌ای، ذوقی و شوقی برای نظریه‌پردازی جدید نیست.

۲۸ آبان ۱۴۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید