اخبار

فروتن:

کتاب بزرگترین دستاورد بشر است

​جلسه معرفی، بررسی و نقد کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدان تالیف محمدعلی نوریون، پیش از ظهر امروز در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان برگزار شد
کتاب بزرگترین دستاورد بشر است

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در این جلسه از کتاب به عنوان بزرگترین دستاورد بشر یاد کرد و گفت: هفته کتاب بهانه‌ای است تا این گنج ارزشمند بیشتر مورد توجه قرار گرفته و برای ارتقاء سرانه مطالعه و توجه به کتاب به عنوان یک کالای اساسی، فرهنگ سازی شود.

مجید فروتن برگزاری سلسله نشست‌های نقد و بررسی کتاب را یکی از راهکارهای توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه دانست و افزود: امروز به مناسبت هفته کتاب جلسه معرفی، بررسی و نقد کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدان که با تالیف استاد محمدعلی نوریون و به همت حوزه هنری همدان منتشر شده است، برگزار می‌شود.

 وی با بیان اینکه حوزه هنری در زمینه تهیه و تدوین دانشنامه همدان اقدامات ارزنده‌ای انجام داده است، خاطرنشان کرد: امسال جایزه قلم هگمتانه به عنوان اولین دوره انتخاب کتاب سال استان، در همدان برگزار می‌شود که بخش قابل توجهی از آثار رسیده به دبیرخانه و همینطور آثار منتخب در ارتباط با دانش‌نامه همدان است.

فروتن با تأکید بر اینکه در این کتاب به زبان حوزه شنیداری، گفتاری و نوشتاری پرداخته شده، تصریح کرد: این کتاب در حوزه فرهنگ عامه همدان است. باید بگویم از گذشته تا کنون گویش همدانی از حوزه گویش فراتر رفته و به زبان تبدیل شده و می‌تواند به عنوان یک زبان غنی معرفی شود.

محمدعلی نوریون مولف فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدان هم در این جلسه با بیان اینکه این کتاب تا ۴ جلد ادامه دارد و تاکنون دو جلد آن منتشر و بسیاری از اصطلاحات ویرایش شده است، گفت: جلد اول  این کتاب سال ۹۵ و جلد دوم آن سال ۹۸ منتشر شد.

وی هدف از تالیف این کتاب را پرداختن به اصطلاحاتی دانست که به مرور زمان به دست فراموشی سپرده شده‌اند و اظهار کرد: همدان فرهنگ دیرینه و غنی دارد، تغییر گویش ها و فرهنگ ها به مرور زمان امری طبیعی است بنابراین تلاش کردیم ضمن نزدیک کردن برخی اصطلاحات به معنای اصلی، به حفظ گویش همدانی کمک کنیم.

۲۶ آبان ۱۳۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید