اخبار

اجرای بیش از 13 عنوان برنامه همزمان با هفته کتاب

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان به تشریح برنامه‌های این اداره کل در هفته کتاب پرداخت
اجرای بیش از 13 عنوان برنامه همزمان با هفته کتاب

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، احمدرضا احسانی در نشست خبری اینستاگرامی خود با بیان اینکه ویژه برنامه های هفته کتاب از 24 تا 30 آبان ماه در همدان همزمان با سراسر کشور برگزار خواهد شد، اظهار کرد: در این هفته 13 برنامه در نظر گرفته شده که شهرستان های استان اجرا خواهد شد.
وی در ادامه یادآور شد: آیین تجلیل از فعالان صنعت چاپ، برگزاری آیین اختتامیه جایزه قلم هگمتانه و انتخاب کتاب سال استان، برگزاری عصری با کتاب، برگزاری نمایشگاه کتاب در صورت موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا، اهدای کتاب به موسسات فرهنگی و هنری و برگزاری پاییزه کتاب از جمله برنامه‌های این هفته به شمار می‌روند.
احسانی با بیان اینکه طرح پاییزه کتاب از 24 تا 30 آبان ماه در 17 کتاب‌فروشی همدان و دو کتاب‌فروشی ملایر اجرا می‌شود، گفت: کتب عمومی، دانشگاهی و کودک و نوجوان در این ایام با تخفیف 20 درصدی به فروش می رسد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در خصوص برنامه‌های فرهنگی پیش‌بینی شده در نیمه دوم سال، اظهار کرد: تقدیر از چهره‌های ماندگار فرهنگی با محوریت مرحوم آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان، جشنواره نمایشنامه‌خوانی در رزن، رونمایی از قرآن کریم با قلم مرتضی شعبانی و برپایی نمایشگاه خوشنویسی، جشنواره استانی سبک زندگی قرآنی و جشنواره خوشنویسی با موضوع نماز و یادبود فعالان فرهنگی از جمله برنامه‌‌های فرهنگی استان هستند.
وی همچنین تصریح کرد: جشنواره موسیقی سنتی آواها و نواهای عاشورایی تحت عنوان جشنواره نغمه عشق، بهمن ماه در شهرستان اسدآباد برگزار خواهد شد.
احسانی با بیان اینکه جایزه ادبی استان، بهمن ماه در شهرستان بهار برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: پویش فضای مجازی با مرکزیت همدان، بهمن ماه در سراسر استان برگزار می‌شود و جشنواره فیلم و عکس با محوریت تقدیر از اهالی سینما، اسفندماه در نهاوند پیش بینی شده است.
وی با بیان اینکه مطالبات رسانه‌ها در سال 98 پرداخت شده است، اظهار کرد: رسانه‌هایی که مطالبات خود را دریافت نکرده اند، مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرد.
احسانی در خصوص برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، یادآور شد: برگزاری این جشنواره تابع ستاد ملی مقابله با کرونا است و با توجه به شرایط فعلی، همچون سال های گذشته برگزار نخواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان تأکید کرد: جشنواره تحت عنوان «فصل امید» برگزار می‌شود که فراخوان آن منتشر شده و در اختیار هنرمندان قرار گرفته که آثار برای داوری ارسال خواهد شد و پس از تایید آثار، نمایش‌ها در هر استان با رعایت پروتکل‌ها اجرا خواهد شد.
وی افزود: به دنبال این هستیم که بخشی از اعتبارات جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، صرف تجهیز سالن ها و مجتمع های فرهنگی و هنر استان شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان تأکید کرد: به دنبال حمایت مالیاتی از نویسندگان و ناشران هستیم و تلاش ما این است که اتحادیه ای مجزا برای این افراد تشکیل شود. تفاهم نامه ای بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با صندوق کارآفرینی امید منعقد شده و تسهیلات ویژه ای برای حمایت از ناشران و صنوف فرهنگی پیش بینی شده است.
احسانی با بیان اینکه ادارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها با محدودیت های اعتباری روبه رو هستند، یادآور شد: با این وجو، باید تمام برنامه‌های فرهنگی در موسسات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و یا به صورت مجازی اجرا شود و در صورت برنامه‌ریزی، اعتبارات مورد نیاز تخصیص خواهد یافت و به هیچ عنوان فعالیت‌های فرهنگی نباید تعطیل شود.
وی با تأکید بر اینکه پیشنهاد استاندار همدان به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بازگشت جشنواره فیلم کودک و نوجوان به همدان، ارائه شده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم شرایط برای برگزاری مجدد این جشنواره در همدان فراهم شود.
احسانی با بیان اینکه در سال گذشته 245 عنوان کتاب در استان به چاپ رسیده است، یادآور شد: با توجه به محدودیت ها و گرانی کاغذ و صنعت چاپ، شاهد آمار خوبی در چاپ کتاب هستیم و در سال جاری نیز با وجود همین محدودیت‌ها 188 عنوان کتاب منتشر شده است.
وی تأکید کرد: بنیاد و یا موسسه فرهنگی سید جمال الدین اسدآبادی در راستای ارج نهادن به مفاخر استان تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید و کار خود را آغاز خواهد کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسللامی استان همدان با بیان اینکه کمک بلاعوض به 300 تا 350 نفر از اهالی رسانه پرداخت شد، گفت: در قالب سامانه كارا نیز تسهیلات کرونا به اصحاب رسانه پرداخت شد و به دنبال این هستیم که تسهیلات ارزان قیمت نیز در اختیار آنها قرار بگیرد.

۲۴ آبان ۱۳۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید