اخبار

جهانگیری در دیدار با وزیر، مدیران ارشد و مدیران کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: کاهش تصدی گری راهبرد اصلی وزارتخانه ها باشد

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ارتقای سطح حاکمیتی راهبرد جدی و کاهش تصدی گری باید به عنوان راهبرد اصلی وزارتخانه ها و سازمان ها باشد، گفت: شاید این کار در برخی وزارتخانه ها مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمی دشوار باشد ولی باید به عنوان یک راهبرد مهم به شمار آید
جهانگیری در دیدار با وزیر، مدیران ارشد و مدیران کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: کاهش تصدی گری راهبرد اصلی وزارتخانه ها باشد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در دیدار با وزیر، مدیران ارشد و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این مطلب نام و یاد شهدای هفتم تیر را گرامی داشت و افزود: حضور حضرت امام خمینی (ره) در اوایل انقلاب توانست منجر به عبور ما از سختی ها شود و امیدروارم با تجربه 40 ساله انقلاب بتوانیم در مسیر رفاه بهتر زندگی مردم گام برداریم.

وی  در ادامه با اشاره به مسئولیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این وزارتخانه مسئولیت سنگینی در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر دارد و یکی از دغدغه های ما در تمام وزارتخانه های این است که ارتقای حاکمیتی راهبرد جدی و کاهش تصدی گری راهبرد اصلی آن ها باشد.

جهانگیری در عین حال تصریح کرد: در وزارت اقتصاد این کار دقیق انجام شده و در وزارتخانه ای مانند فرهنگ و ارشاد اسلامی شاید جدایی کار حاکمیتی و تصدی گری قدری دشوار باشد ولی باید به عنوان یک راهبرد مهم به شمار آید و حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی را بر عهده بگیرد و بر کار متصدیان امر ناظر باشد تا تخطی نسبت به قوانین و سیاست های موجود صورت نگیرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: اگر وزارتخانه ای در نظر داشته باشد که نقش حاکمیتی و سیاستگذاری داشته باشد باید نقش پناه و حامی برای مخاطبان خود ایفا کند به این معنا که به عنوان مثال اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را پناهگاه خود بدانند و عملیات و فعالیت های خود را بر اساس سیاست ها و چارچوب های قانونی ان انجام دهند.

وی به بررسی و رصد افکار عمومی هم اشاره کرد و گفت: این کار یکی از موضوعات مهم است که به نقش حاکمیتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم مرتبط است و به عنوان مثال امسال با اقدامات اقناعی ستاد اطلاع رسانی کرونا که مسئولیت آن با این وزارتخانه است نشان داده شد که با یک طراحی خوب می توان کاری کرد که مردم دولت را همراهی کنند و کاهش سفرهای نوروزی مصداق این امر است. بنابراین باید به مدلی رسید که سرمایه مادی و اجتماعی  کشور افزایش یابد.

ضرورت عملیاتی شدن نتایج نظزسنجی ها و پیمایش ها

وی به پیمایش ها و نظر سنجی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه های مختلف اشاره کرد و تاکید کرد: نباید رصد افکار عمومی به این پیمایش ها متوقف شود و نتایج آن هم نباید در کتابخانه ها بماند بلکه نتایج آن باید عملیاتی شود.

معاون اول رئیس جمهور در عنی حال تاکید کرد: نتایج این نظرسنجی ها باید منجر به جهت دهی اداره کشور هم در بخش های مختلف بشود.

وی در بخش دیگری از سنخان خود به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش حمایت از کسب و کارهای فرهنگی هنری در دوران شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: کرونا به بسیاری از مجموعه ای کشور در حوزه های مختلف آسیب زده است و وزارت بهداشت در این حوزه عالی عمل کرد و کارنامه خوبی از خود به جا گذاشته است. ایران جزو اولین کشورهای ابتلا به این ویروس بود و کشورهای اروپایی بعد از ما گرفتار آن شدند. بنابراین می توان گفت وزارت بهداشت مقابله خوبی در این زمینه داشته است.

جهانگیری ادامه داد: باید به دوران پسا کرونا توجه داشته باشیم. زندگی در این دوران تفاوت های بسیاری در حوزه های بین المللی، اقتصادی، اجتماعی و از جمله فرهنگ و هنر خواهد داشت.

وی افزود: گزارش های رسیده درباره خسارت های ناشی از کرونا در حوزه کسب و کارهای فرهنگی و هنری نگران کننده بوده و باید در این زمینه اقدامات لازم صورت بگیرد.

جهانگیری با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان جهش تولید، ادامه داد: ایشان در نام گذاری های خود به موضوع اقتصادی به گونه ای تاکید دارند و سال جاری هم سال جهش تولید است و در جلسات ما به این امر تاکید می شود ولی مقام معظم رهبری در پیام افتتاح این دوره از مجلس شورای اسلامی به دو اولویت فرهنگی و اقتصادی اشاره کردند که مجلس نباید تنها به بعد اقتصادی آن توجه کند و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید کاری کنند که فرهنگ به موضوع اصلی کشور تبدیل شود.

توجه اقتصاد مقاومتی به تولید داخلی با قابلیت عرضه خارجی است

جهانگیری به اقتصاد فرهنگ و هنر هم اشاره و تاکید کرد: ظرفیت این حوزه بسیار است و قرار است طرحی برای اقتصاد خلاق حوزه فرهنگ و هنر ارائه شود تا ما بتوانیم آن را در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح کنیم.

وی تصریح کرد: مهمترین تاکید اقتصاد مقاومتی توجه به رشته فعالیت هایی است که اتکا به ظرفیت های داخلی کشور دارد که در دنیا هم قابل عرضه باشد. برای حوزه فرهنگ و هنر هم در ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید جایگاه جدی تری در نظر گرفت.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ما کمک می کنیم تا اقتصاد خلاق تبدیل به موضوع جدی شود و همه دستگاه ها به آن توجه کنند. همچنین توجه به معیشت، منزلت اجتماعی و ... اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه که سرمایه های کشور به شمار می آیند مهم است.

وی در عین حال افزود: اصحاب فرهنگ و هنر و اندیشه در روزهای شیوع کرونا با اقداماتی از جمله نامه به هنرمندان کشورهای دیگر  و اشاره به تاثیر بد تحریم های کالاهای اساسی و دارو در ایام کرونا نشان دادند که در بحران ها به عنوان گروه های مرجع همیشه تاثیر گذار بوده اند و در گرفتاری ها دولت و کشور را همراهی کرده اند. بنابراین ارتباط هر وزراتخانه ای با مرتباطان خود ضروری است.

صیانت از زبان فارسی و فرهنگ کشور در جامعه بین الملل

معاون اول رئیس جمهور به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش بین الملل اشاره کرد و گفت: در حوزه مناسبات فرهنگی، دینی و زبان فارسی که با دیگر کشورها اشتراکاتی داریم باید جدی تر عمل کنیم. باید از زبان فارسی و حوزه فرهنگی کشورمان صیانت کنیم.

توجه به فضای مجازی از دیگر موضوعات مورد تاکید جهانگیری در این دیدار بود.

ضرورت بازنگری در بودجه نویسی فرهنگی

وی در ادامه به بودجه بخش فرهنگ و هنر کشور اشاره کرد و افزود: بازنگری در بودجه نویسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضروری است و لازم است مدیران این وزارتخانه با مدیران و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه جلساتی داشته و راه کارهایی در این زمینه اندیشیده شود و به گونه ای عمل کرد که همه نهادهای فعال در زمینه فرهنگ در ذیل این وزارتخانه قرار بگیرند.

جهانگیری در عین حال تصریح کرد: تعامل این وزارتخانه با دیگر وزارتخانه  و بهره گیری از ظرفیت های مختلف آن ها هم می تواند اقدام خوبی باشد.

 

 

 

 

 

۸ تیر ۱۳۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید