اخبار

احسانی:

فرهنگ معاصر ایران به احیای اشعار فردوسی نیاز دارد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: برای حفظ بقای فرهنگ ایران نباید اجازه داد که اشعار شاعرانی همچون فردوسی کمرنگ شود و فرهنگ‌سازی صحیح در عصر حاضر به احیای دائمی این اشعار نیاز دارد.
فرهنگ معاصر ایران به احیای اشعار فردوسی نیاز دارد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، احمدرضا احسانی با بیان اینکه نام فردوسی با نام ایران گره خورده است، اظهار کرد: مرور اشعار این حماسه‌سرای بزرگ، عشق به وطن را در هر ایرانی زنده می‌کند و نمی‌توان نقش فردوسی را در ایجاد روحیه وطن‌پرستی نادیده گرفت.
وی افزود: یکی از نیازهای اساسی در عرصه فرهنگ و هنر ایران در هر دوره‌ای، احیای اشعار این شاعر گرانقدر است و باید بتوانیم افکار نسل حاضر را با ادبیات کهن که حاصل تلاش شاعرانی همچوم فردوسی است، پیوند بزنیم.
احسانی با بیان اینکه داستان‌های حماسی فردوسی به نوعی شناسنامه ادبیات فارسی نیز محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در هر ورق از شاهنامه فردوسی می‌توان تاریخ، باورها و آرزوهای مردم ایران کهن را مشاهده کرد.
وی همچنین تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های شاخص آثار فردوسی، تقابل نیکی و بدی‌ست که با مطالعه آن می‌توان با ذات نیکی‌طلب انسان روبه‌رو شد و ارزش‌های انسانی را به تماشا نشست.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه باید بیش از پیش، شاهنامه‌خوانی را در جامعه رواج داد، یادآور شد: پرده‌خوانی و روایت داستان‌های ناب شاهنامه که در دهه‌های قبل در کشور جریان داشت، باید دوباره به طور جدی مورد توجه قرار داد تا نسل حاضر، از ارزش‌های ادبیات کهن ایران بی‌بهره نمانند.
وی ادامه داد: آشنایی با فردوسی و افکار و ذوق سرشارش تنها نباید به کتب درسی محدود باشد و شاهنامه‌خوانی باید به نیاز فرهنگی عامه مردم تبدیل شود.
احسانی با تأکید بر تقویت روحیه وطن‌پرستی در نسل فعلی با پرداختن به اشعار فردوسی، گفت: وظیفه ما در قبال کسانی که ادبیات و تاریخ ایران را زنده نگه داشته‌اند و باورهای اصیل این سرزمین را به یادگار گذاشته‌اند، این است که برای حفظ ارزش آن قدم برداریم و جامعه امروز و آینده را به فراموشی پیشینه ادبی ایران عادت ندهیم.

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید